Danish BBQ – Greek Style
Greek Style BBQ Rub er en græsk-inspireret krydderiblanding. Den smager af ferie og tryller feriestemning frem på din tallerken. Rubben er utroligt velegnet til alt slags kød. Den pifter din Pizza op hvis du bruger den som krydderi topping. Den har været en tur i Pizzaovn eller på grillen.
Kan benyttes til at lave en vild lækker kryddersmør. Ved at blande 3 spsk. Rub sammen med 250 g saltet smør og 3 spsk. koldt vand. Får du en uforglemmelig frisk kryddersmør.
NB. 30g er nok til 1kg kød.
Greek Style Ingredienser:
Salt, paprika, persille, oregano, timian, hvidløg, løg, chili-flager, løvstikke, MUSKATNØD,spidskommen
uden sennep – uden selleri – glutenfri – vegansk
Uden tilsætning af allergifremkaldende ingredienser i henhold til forordning EU nr. 1169/2011 (bilag II)
Nettovægt 140g
Egnet til:
Lars Roed Markussen –
Det her er en fantastisk allround krydderi blanding. Vi bruger den til rigtig mange ting. Den er super at komme over de smørstegte kartofler. En kødsovs kommer til at smage af meget mere hvis man bruger den i det. Et par nakke koteletter bliver også lige trukket en tand op når de får lidt græsk krydderi.
Hvis man blander det i sit hakkede oksekød til en burger bøf og topper bøffen med en omgang tzatziki og karamelliserede løg bliver det en smagsbombe uden lige. Prøv den før din nabo. Du vil ikke fortryde